Czym jest facylitacja w zwinności?

Czym jest facylitacja w zwinności?

W naszej pracy jako facylitatorzy mieliśmy możliwość pracować z różnymi organizacjami z różnych branż i różnej wielkości. Pracowaliśmy zarówno ze startupami, korporacjami i organizacjami użyteczności publicznej. Dzięki tym doświadczeniom wyciągnęliśmy wiele wniosków, a jeden z nich zaprowadził nas do punktu w którym powstała idea warsztatu „Facylitacji w zwinności”.

W czasie naszych rozmów po warsztatach dominującym spostrzeżeniem było to, że niezależnie od tego jakie organizacja ma zaplecze finansowe, jak superszybkie komputery i ile szkoleń na temat zwinności przeszła, ludzie często nie potrafią używać najpotężniejszego narzędzia ze wszystkich czyli dialogu.

Ludzie i interakcje ponad procesy i narzędzia

Jak pewnie wiecie z naszego artykułu o zwinności, jedną z wartości Manifestu programowania zwinnego (Manifesto for Software Development) są „Ludzie i interakcje”, a pełen zapis brzmi „Ludzie i interakcje ponad procesy i narzędzia”. Naszym zdaniem, najlepszym sposobem na wcielanie wartości “Ludzie i interakcje” w codziennie życie organizacji jest właśnie dialog, udzielanie informacji zwrotnej czy też aktywne słuchanie.
To jest droga do realnej zmiany organizacji, ponieważ sercem każdej organizacji są ludzie, którzy w niej pracują, a nie sale konferencyjne czy komputery i nawet najlepsze i najnowocześniejsze narzędzia nie zastąpią środowiska, w którym wszystkie strony naprawdę się słuchają.

Nasz warsztat „Facylitacja w zwinności” opiera się przede wszystkim na pracy z ludźmi i procesem grupowym, a narzędzia pełnią rolę wspierającą i są dodatkiem do pracy z grupami. Warsztat nie jest lekiem na wszystkie problemy organizacyjne, ani też nauką o tym czym jest zwinność, ale z pewnością pokazuje i uczy jak można pracować z grupami i zespołami, aby połączyć zaangażowanie, efektywność i osiąganie celów, z szacunkiem dla wartości, wiedzy i opinii każdego z członków grupy.

Więcej informacji o warsztacie możecie usłyszeć od współtwórczyni tej inicjatywy, Katarzyny Skowrońskiej (Ziemba), która gościła w podcaście Dominika Juszczyka.

Chcesz wiedzieć więcej o facylitacji?

NAPISZ DO NAS